środa, 14 maja 2014

Inwestuj w siebie

Najczęściej słysząc o inwestowaniu, myśli się o lokowaniu kapitału w przedsięwzięcia mogące przynieść zyski finansowe. Jest to bardzo ważne, jeżeli dąży się do niezależności finansowej. Nie można jednak zapominać o najcenniejszym kapitale, jaki się posiada, czyli o sobie – swojej wiedzy, zdrowiu, wyglądzie. Konieczne jest inwestowanie w siebie. Część wolnych środków przeznacza się na przyjemności, część jest odkładana jako fundusz awaryjny albo na emeryturę, a część należy inwestować, nie zapominając o sobie.

O tym, jak korzystne jest zwiększanie swojej wiedzy nie trzeba przekonywać. Im większe kwalifikacje i umiejętności, tym więcej warta jest praca takiej osoby. Zdobycie wiedzy specjalistycznej w swojej branży warte jest nakładów, ale jeśli dla kogoś ważna jest niezależność finansowa, to musi także zainwestować w zdobycie wiedzy na tematy finansowe. Bez dużej wiedzy w tematyce finansów, nawet jeśli będzie się miało dobre zarobki, trudno będzie o sukces finansowy.
Bardzo ważne jest także inwestowanie w swoje zdrowie. Warto zacząć zdrowo się odżywiać, zdobyć większą wiedzę na temat zdrowia, kupić sprzęt pomocny w dbaniu o zdrowie (np. rowerek treningowy). 


Wygląd nie świadczy o człowieku, tak się powtarza stale i tak jest, co nie przeszkadza ludziom właśnie po wyglądzie oceniać innych. Zadbana osoba, w eleganckim ubiorze łatwiej otrzyma pracę czy osiągnie sukces w negocjacjach. Tych aspektów inwestowania w siebie jest dużo. Warto zacząć od tych, z którymi ma się problem. To może być np. inwestowanie w doskonalenie umiejętności interpersonalnych albo wzmocnienie swojej psychiki. 
Nie wszystkie aspekty, w jakie warto inwestować mają bezpośredni związek z finansami, często jest on pośredni. Dzięki zdobyciu wiedzy na tematy finansowe, niezależność finansowa jest bardziej w zasięgu ręki. Ale na przykład dbanie o zdrowie ma wpływ bezpośredni. W przyszłości być może uda nam się uniknąć kosztownego leczenia. Nawet jeśli jakiś aspekt nie ma związku z niezależnością finansową, to i tak warto w niego inwestować, gdyż życie staje się dzięki temu lepsze, ciekawsze, przyjemniejsze. 
Wielu marzy o niezależności finansowej i dobrobycie. Warto pamiętać, że dobrobyt to nie tylko astronomiczna suma na koncie. Dobrobyt finansowy to tylko jeden z aspektów dobrobytu – bardzo ważny, ale nie ważniejszy od innych. Inwestuj także w siebie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz