środa, 7 maja 2014

Planowanie wydatków


 Dlaczego warto planować wydatki.

Wykorzystaniem procesu planowania jest szukanie oszczędności w naszym budżecie domowym. Szczególnie docenią to te osoby, którym z trudem przychodzi ograniczanie wydatków i panowanie nad swoimi finansami.

  1. Uzmysłowisz sobie ile faktycznie zarabiasz, ile wydajesz i ile jesteś w stanie odłożyć - rozpoczęcie planowania zaczyna się zwykle do tzw. rachunku sumienia. Aby zaplanować teraźniejsze i przyszłe wydatki musimy po prostu przyjrzeć się ile zarabiamy oraz ile i na co wydajemy. 
  2. Nauczysz się kontrolować swoje wydatki - analiza (nasz rachunek sumienia) pozwoli nam zlokalizować w jakich okolicznościach i na co wydajemy najwięcej a to w prosty sposób powinno przełożyć się na kontrolowanie swoich wydatków w tych obszarach.
  3. Zaoszczędzisz pieniądze. Zakup planowany to zakup przemyślany - kupujemy rzecz, której jesteśmy pewni, że jest nam potrzebna, bo mieliśmy sporo czasu na przemyślenie swojej decyzji a z drugiej strony możemy kupić taniej bo czas potrzebny na zebranie niezbędnych pieniędzy, w przypadku wydatków planowanych w późniejszym czasie, pozwala nam sprawdzić cenę danego przedmiotu czy usługi w różnych sklepach. Nie bez powodu również wiele osób zaleca abyśmy na zakupy szli bez pośpiechu, z listą i najlepiej z pełnym brzuchem - te czynniki również mają wpływ na to ile możemy zaoszczędzić.
  4. Będziesz spokojny, że środki na planowane wydatki są zabezpieczone. Jeśli planujemy duże wydatki z wyprzedzeniem (np. wakacje, remont, zmianę mebli czy kupno komputera) to wiedząc ile możemy odłożyć miesięcznie jesteśmy w stanie policzyć ile potrzeba czasu aby zebrać wymaganą kwotę. Unikniemy w ten sposób stresu oraz kredytów branych w ostatniej chwili.
  5. Planowanie pozwala na rozłożenie wydatków w dłuższym okresie czasu, przez co stają się one mniej odczuwalne. Mamy więcej czasu na przygotowanie określonej kwoty a to ważne, szczególnie w przypadku dużych wydatków takich jak gruntowny remont czy zakup samochodu.


Z planowania w finansach domowych wynika naprawdę wiele korzyści, zarówno przy większych inwestycjach jak i przy codziennych zakupach. Planując długofalowo mamy możliwość realizowania swoich marzeń, potrzeb i zachcianek bez konieczności angażowania pieniędzy z kredytów i pożyczek lub możemy zminimalizować ich udział w naszych zakupach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz