czwartek, 5 czerwca 2014

Konta bankowe dla seniorów

Seniorzy do wyboru mają jedynie sześć rachunków bankowych i na dodatek połowa z nich nie wyróżnia się szczególnie na tle innych kont w tym samym banku.
Specjalne rachunki dla osób starszych mają obecnie w ofercie: BGŻ, BZ WBK, Deutsche Bank PBC, Getin Bank, PKO BP oraz Bank Pocztowy.Trzeba skończyć co najmniej 50 lat
Aby sięgnąć po jedno z kont dla seniorów, klient musi mieć określony wiek. Minimum wymagane w BZ WBK i DB PBC to 50 lat, w Getinie jest to co najmniej 55 lat, a w BGŻ i PKO BP – 60 lat. Z kolei w Banku Pocztowym decyduje otrzymywanie emerytury i renty.
Wyobrażenia banków o potrzebach dojrzałych posiadaczy kont są odmienne. Przekonanie, że starszy klient powinien mieć tańsze przelewy wykonywane w placówce pozostało jedynie w BGŻ, DB PBC i Banku Pocztowym. W Planie Senior w BGŻ przelew tradycyjny i telefoniczny kosztują po 2 zł, podczas gdy użytkownicy innych rachunków w tym banku muszą płacić odpowiednio np. 7 i 5 zł. Podobnie jest w DB PBC, który potrafi od innych klientów wziąć 10 zł za przelew w placówce, ale dla Konta Koneser ma taką usługę za darmo. DB PBC wyjątku nie robi już jednak dla pomocy konsultanta i pobiera 3 zł, podobnie jak w innych przypadkach.
Dla tradycjonalistów korzystnie prezentuje się cała oferta Banku Pocztowego. Na Koncie Nestor jak i na Koncie Standardowym przelew tradycyjny jest za darmo. Za pomoc telefonicznego konsultanta zarówno młodszy jak i starszy posiadacz ROR musi zapłacić po 4 zł.
W pozostałych trzech bankach tradycyjny przelew kosztuje tyle samo co na innych kontach. W BZ WBK będzie to 7 zł, w Getinie 5,99 zł, a w PKO BP 5 zł (choć w banku tym są konta z 8 zł opłatą za tradycyjny przelew). Nie jest to szczególna alternatywa dla ewentualnych opłat wykonywanych w placówce pocztowej. Podobnie jest z taryfą za przelew z telefonicznym konsultantem, w trzech wymienionych bankach na kontach dla seniorów obowiązuje standardowa opłata – 2,49 zł w Getinie i po 3 zł w BZ WBK i PKO BP.
Zwraca uwagę również fakt, że w czasach gdy wiele kont nie ma opłat za prowadzenie, z kont dla seniorów, bezpłatny jest tylko ROR Banku Pocztowego. PKO BP i DB PBC mają stałe opłaty za prowadzenie, których nie można uniknąć. W BGŻ dopiero średnie saldo 2 tys. zł pozwoli uniknąć miesięcznej opłaty 5 zł, a w Getin Banku wpływ min. 500 zł miesięcznie uwolni klienta od 7,99 zł kosztów prowadzenia konta. W BZ WBK przy 1000 zł wpływów bank daruje 3 zł opłaty. Seniorzy nie mają również co liczyć, że banki potraktują ich ulgowo jeśli chodzi o opłatę za użytkowanie karty płatniczej. PKO BP pobierze 4,5 zł, choć dla innych swoich klientów jest bardziej wyrozumiały. Z korzystniejszą taryfą spotka się jedynie klient w BGŻ.

Co jest więc atutem tych kont? Banki proponujące specjalne konta uznały, że starsze osoby docenią dodatkowe usługi oferowane do kont m.in. assistance medyczny i domowy, zwrot części wydatków na zakupy leków czy też darmowy przekaz pieniędzy.
PKO BP, Deutsche Bank PBC, BZ WBK do swoich rachunków dodają assistance medyczny, który może się okazać pomocny w przypadku nagłego zachorowania. W DB PBC są to np. m.in. po cztery w roku wizyty pielęgniarki i lekarza, a także dwie dostawy leków lub sprzętu rehabilitacyjnego. Banki chcą też pomagać seniorom m.in. w naprawie telewizora, pralki czy cieknącej rury i w PKO BP oraz DB PBC zapewniają też dodatkowo assistance domowy. DB PBC oferuje również dostęp do infolinii prawnej i raz w roku pomoc psychologa.
Inaczej postanowiły dowartościować seniorów BGŻ oraz Getin Bank i kuszą zwrotem części wydatków. BGŻ odda 1 proc. wartości zakupów w sklepach spożywczych i aptekach, do kwoty 500 zł rocznie. Oczywiście dotyczy to transakcji dokonanych kartą. W Getin Banku w grę wchodzi odzyskanie 5 proc. płatności kartą w aptekach, maksymalnie 25 zł w miesiącu. Natomiast w Banku Pocztowym senior może zupełnie za darmo przekazywać przez listonosza pieniądze pod wskazany adres. Minimalna kwota dostarczenia to jedynie 10 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz