piątek, 20 czerwca 2014

Płatność kartą od 10 zł - można to zgłosić

Handlowcy przyjmujący karty płatnicze nierzadko stawiają płacącym dodatkowe warunki. Wywieszki przy kasach informują - "karty przyjmujemy powyżej 10 zł". Takie praktyki są niedozwolone, zakazują ich wprost umowy zawierane przez akceptantów i agentów rozliczeniowych.
Użytkowników kart płatniczych często denerwują limity ustanawiane przez sprzedawców. Z jednej strony sklep informuje, że przyjmuje płatności plastikiem (umieszczając logotypy organizacji kartowych w swojej placówce), a z drugiej utrudnia dokonywanie drobnych zakupów tym, którzy nie mają przy sobie gotówki.

Handlowcy powinni oferować swobodny dostęp do płatności kartami niezależnie od wysokości transakcji. Wymóg ten wynika z umów agentów rozliczeniowych zawieranych z organizacjami kart płatniczych, które dalej mają przełożenie w umowach pomiędzy agentem a akceptantem. Dlatego jeśli punkt handlowo - usługowy wprowadza ograniczenia, można to zgłosić agentowi, który go obsługuje.

W wielu przypadkach wystarczy poinformować sprzedawcę, że nie zgadzamy się na limitowanie kwoty płatności i przypomnienie mu, że jest zobowiązany do przyjmowania kart. Informację o tym, który agent obsługuje dany sklep znaleźć można np. na naklejkach umieszczanych w sklepie oraz na terminalach płatniczych i potwierdzeniach transakcji drukowanych przez sprzedawcę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz