poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Co to jest zarządzanie finansowe?

Wyróżniamy trzy główne zadania zarządzania finansami:

1) Planowanie finansowe (budżetowanie)
2) Realizacja planu finansowego (zapewnienie finansowania),
3) Kontrola planów finansowych

Praktyka pokazuje, że nie potrafimy zarządzać naszym domowym budżetem. Nie widzimy też potrzeby, by zacząć to robić. Dlatego wydajemy więcej niż powinniśmy, a oszczędzamy mniej, niż byśmy mogli. I zupełnie nie wiemy, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.
Wyjątkiem nie są tu nawet osoby, które z finansami mają do czynienia na co dzień, w swojej pracy zawodowej: ekonomiści, dyrektorzy finansowi, księgowi, właściciele prywatnych firm.

Tymczasem sensowne zapanowanie nad wydawaniem zarobionych pieniędzy oraz mądre zagospodarowanie ewentualnych nadwyżek finansowych przychodzi nam niezwykle trudno. Na tym etapie przeważnie zaczynamy się gubić, a pod koniec miesiąca zastanawiamy się nieraz, jak to się stało, że aż tyle wydaliśmy.

Na tym blogu postaram się pokazać że tak nie musi być.  Liczy się wiedza

Najważniejsze w tym wszystkim to zrozumieć, że nasz domowy, prywatny budżet zasługuje na to, by prowadzić go tak samo, jak budżet firmowy, a więc dokładnie znać całą strukturę przychodów i rozchodów.
Taka wiedza procentuje i przeważnie w sposób bezpośredni przekłada się na coraz lepszy wynik na naszym koncie.

Dzięki temu będziemy mogli zupełnie profesjonalnie zarządzać naszymi pieniędzmi, zarówno w skali miesiąca, jak również kwartału i roku.

Jak to się robi?

Prowadzenie domowej księgowości w najprostszej formie wymaga od nas skrupulatnego zapisywania (w zwykłym zeszycie lub arkuszu kalkulacyjnym w komputerze) pod odpowiednimi datami wszystkich wpływów i wydatków.
Można to robić codziennie wieczorem (raczej trudne do zrealizowania), raz na tydzień lub raz w miesiącu (najsensowniej). 


Co nam to daje?

Zapanowanie nad domowymi finansami, chociaż początkowo może wydawać się uciążliwe i czasochłonne, wkrótce zacznie przynosić pożądane efekty.
Z pewnością nauczymy się w ten sposób wydawać o wiele mądrzej, niż kiedyś i w sposób bardziej zaplanowany. Mamy też dużą szansę na ograniczenie wydatków zupełnie niepotrzebnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz