czwartek, 24 kwietnia 2014

Ład w swoich dochodach

Porządkowanie swojego budżetu najlepiej zacząć od znalezienia optymalnego systemu zarządzania finansami. System ten powinien być optymalny dla każdego z nas. Każdy ma inne potrzeby na które wydaję pieniądze i dlatego też każdy będzie odkładał oszczędności na inny cel.
Bardzo dobrym pomysłem jest pogrupowanie oszczędności poprzez otwarcie kilku dodatkowych rachunków w banku. Na poniższej ilustracji widać przykład przydzielenia odpowiednich rachunków do poszczególnych celów oszczędnościowych.


Bieżące wydatki

Rachunek główny stanowi podstawę naszego konta bankowego. To na ten rachunek wpływają wszelkie należności i to z tego rachunku zarządzamy na jakie rachunki docelowe dotrą nasze nadwyżki finansowe. Poprzez rachunek główny mamy bezpośredni dostęp do gotówki potrzebnej na opłacanie bieżących potrzeb.
Średnioterminowe wydatki

Rachunki oszczędnościowe, które oferują nieograniczone bezpłatne wypłacanie pieniędzy są niżej oprocentowane mimo to oferują oprocentowanie wyższe niż rachunek główny.
Dla celów średnioterminowych pieniądze najlepiej przelewać na rachunek z opcją łatwego dostępu do oszczędności. W tym wypadku oprocentowanie stanowi mniejszą wagę. Takim celem krótkoterminowym jest fundusz awaryjny czyli obowiązkowy rodzaj dodatkowego rachunku pozwalający przetrwać trudne chwile gdy pilnie potrzebujemy gotówki na nie przewidziane konieczne wydatki. Dobrą praktyką jest tworzenie funduszy średnioterminowych i przetrzymywania do końcowego terminu pieniędzy przeznaczonych na opłacanie zobowiązań finansowych takich jak rachunki.

Długoterminowe wydatki

Rachunki oszczędnościowe oraz lokaty długoterminowe to dość dobrze oprocentowane rachunki, które spełniają rolę rachunków na które są przelewane środki na cele długoterminowe oraz rachunków na które są przelewane środki do których chcemy mieć łatwy dostęp jak i wyższe oprocentowanie.
Dla celów długoterminowych nadwyżki finansowe dobrze jest przelewać na pierwszy przystanek czyli nasz dodatkowy rachunek do uzbierania większej kwoty a następnie zainwestować oszczędności w struktury inwestycyjne oferujące większe potencjalne zyski niż rachunek oszczędnościowy czy też lokaty. Ucieczka nadwyżki finansowej dla celów długoterminowych poza łatwo dostępne rachunki oszczędnościowe bądź lokaty daje również tę zaletę iż trudniej jest wypłacić środki. Oczywiście fundusz wakacyjny czy też fundusz bezpieczeństwa można zaliczyć do celów długoterminowych jednak nie poleca się nabywać za te środki np. funduszy inwestycyjnych. Fundusz oszczędnościowy to środki zaplanowane na odległą przyszłość i tutaj ważne jest wyższe oprocentowanie, którego niestety rachunek oszczędnościowy czy lokata długoterminowa nie oferuje.
Podsumowanie

Oszczędzanie pieniędzy na różne cele na kilku rachunkach stanowi barierę psychologiczną, która zapobiega nie potrzebnemu wydawaniu nadwyżek finansowych. Grupowanie, nazewnictwo czyli cel oraz rodzaje dodatkowych rachunków są indywidualną kwestią każdego z nas i to my sami powinniśmy ocenić nasze potrzeby zarówno w ilości celów jak i dobranego oprocentowania, niemniej bardzo ważne jest mieć oszczędności i stale je zwiększać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz