środa, 23 kwietnia 2014

Fundusz bezpieczeństwa

Co to jest fundusz bezpieczeństwa?

Fundusz bezpieczeństwa to środki finansowe odłożone w bezpiecznym miejscu umożliwiające przeżycie pewnego okresu życia na tym samym poziomie podczas niespodziewanych sytuacji losowych takich jak utrata pracy.

Ile pieniędzy powinno znajdować się w funduszu bezpieczeństwa?

Jest to kwestia indywidualna każdego z nas. Potrzeby osoby samotnej są inne od potrzeb całej rodziny. Dlatego też każdy powinien uzbierać kwotę pozwalającą normalnie żyć przez kilka miesięcy biorąc pod uwagę wszystkie swoje wydatki takie jak: rachunki, czynsz, jedzenie, zaciągnięte raty.
Okres kilku miesięcy pozwalający normalnie żyć to czas na poszukiwania innej, lepszej pracy. Dlatego też długość okresu na jaki będziemy odkładać pieniądze wiąże się również z wykonywanym zawodem i dostępnością miejsc pracy na podobnym stanowisku.
Nie mniej w funduszu bezpieczeństwa powinna znajdować się kwota odpowiadająca przynajmniej trzy miesięcznym wydatkom. W książkach można wyczytać różne opinie dotyczące okresu i kwoty jednak najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie możliwie jak największego funduszu bezpieczeństwa.Tworzenie funduszu bezpieczeństwa

Pierwszym krokiem jest policzenie swoich wydatków miesięcznych i ustalenie kwoty bez jakiej nie jesteśmy w stanie przeżyć jednego miesiąca.
Drugim krokiem jest ustalenie gdzie będziemy przechowywać nasze odłożone pieniądze. Należy pamiętać o szybkim dostępie do gotówki – w razie konieczności – oraz o ulokowaniu pieniędzy na procent przynajmniej wyższy od inflacji aby fundusz nie tracił na wartości z biegiem czasu.
Ostatnim trzecim krokiem jest odłożenie minimalnej kwoty wynoszącej trzy krotność miesięcznych wydatków i sukcesywnym powiększaniu tej kwoty. Nie każdy będzie w stanie utworzyć fundusz bezpieczeństwa z dnia na dzień dlatego też najlepszym sposobem będzie ustalenie miesięcznej kwoty jaką chcemy przelewać na fundusz. 

Korzyści z posiadania funduszu bezpieczeństwa

Gdy posiadamy fundusz bezpieczeństwa nie będziemy musieli brać wysoko oprocentowanych kredytów gotówkowych. Kosztowną naprawę samochodu czy kupno zepsutej lodówki sfinansujemy z odłożonych pieniędzy. Gdy nasz fundusz bezpieczeństwa będzie zbudowany uzyskamy dodatkowy pasywny dochód jeśli ulokujemy fundusz na dobrze oprocentowanym koncie oszczędnościowym bądź lokacie bankowej. Dodatkowe odsetki od zdeponowanej sumy pieniędzy będą niewątpliwą zaletą.
Największą zaletą posiadania funduszu bezpieczeństwa jest komfort psychiczny. Myśl o utracie pracy nie będzie już przerażająca, a niespodziewane konieczne wydatki z łatwością sfinansujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz