wtorek, 29 kwietnia 2014

Jak inwestować i oszczędzać pieniądzę

 W co inwestować?

Każda osoba dysponująca wolnym środkami pieniężnymi zastanawia się w co opłaca się inwestować.
Na najlepszych lokatach rocznych banki płacą ponad 3 proc. Po odjęciu podatku i inflacji na czysto zostanie tylko 1 proc. Oprocentowanie poniżej 2,1 proc. oznacza stratę.

Lokaty kokosów nie przynoszą. Oszczędzającym nie sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe, przez co oprocentowanie depozytów szoruje dno.Przyjęte do wyliczenia 3,4 proc. to średnie oprocentowanie najlepszych pięciu lokat rocznych. W przypadku lokat z niższym oprocentowaniem realny zysk będzie oczywiście skromniejszy, a nawet ujemny, czyli na lokacie realnie stracisz.
Granicznym punktem jest oprocentowanie 2,1 proc. Wtedy klient wyjdzie na zero.
Co robić, by zarobić więcej? Możesz poczekać. Ekonomiści spodziewają się, że w drugiej połowie tego roku Rada Polityki Pieniężnej zacznie podwyższać stopy procentowe. Jest więc szansa, że w górę pójdą też stawki lokat bankowych.
Zamiast bankom pieniądze możesz powierzyć funduszom inwestycyjnym, które lokują pieniądze w obligacjach i akcjach. Ale to ryzykowne inwestycje. Fundusze potrafią w ciągu jednego dnia zarobić tyle, ile lokata w ciągu roku. Tyle samo i w tym samym tempie potrafią też stracić.

Wiele osób mówi też, że zawsze najbardziej opłaca się inwestować w ziemię, nieruchomości. Łatwiej jest jednak powiedzieć niż zrobić, bo nie każdy dysponuje aż takimi kapiałem, aby pozwolić sobie na kupno domu za 500 tysięcy czy działki za 20-30 tysięcy złotych
Warto też zainteresować się inwestycjami alternatywnymi jak złoto, srebro, działa sztuki, ekskluzywne alkohole: wino, whisky oraz obligacje.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz